Какво е Водено от общностите местно развитие (ВОМР)?
Водено от общностите местно развитие е термин, който Европейската комисия използва, за да опише подход, при който традиционната политика за развитие „от горе надолу“ се обръща наопаки. Подходът „Водено от общностите местно развитие“ се прилага като политически инструмент за развитие на селските райони от началото на 90-те години (познат като подходът ЛИДЕР).
Както и самото наименование предполага при подхода ВОМР местните хора поемат инициативата и управлението, формирайки местно партньорство, което подготвя и изпълнява стратегия за интегрирано местно развитие.
Стратегията е предназначена да надгражда силните страни или „активите“ на общността в социален, екологичен и икономически план, вместо само да компенсира наличието на проблеми. За тази цел партньорството получава дългосрочно финансиране и решава как то да бъде разходвано.
Местните групи за действие включват представители на заинтересованите страни от местната общност (община/общини, бизнес, НПО). ВОМР осигурява водеща роля на хората, които са изправени пред определена нужда или предизвикателство. Стратегиите се разработват и проектите се избират от местните субекти. Това е най-силно отличаващата се характеристика на ВОМР и неговото най-голямо преимущество. В сравнение с други класически подходи, хората, които преди са били пасивни „бенефициери“ на дадена политика, сега се превръщат в активни партньори и „двигатели“ на нейното развитие.
Подходът на ВОМР с участието на множество заинтересовани страни води до различен начин на разглеждане на предизвикателствата според „търсенето“ или „потребностите“ на общността.
Къде е подходът ВОМР днес в България?
В Глава II от Регламент (ЕС) 2021/1060 на Европейския парламент и на Съвета от 24 юни 2021 година за установяване на общоприложимите разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд плюс, Кохезионния фонд, Фонда за справедлив преход и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, както и на финансовите правила за тях и за фонд „Убежище, миграция и интеграция“, фонд „Вътрешна сигурност“ и Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика се описва рамката на прилагане на подхода Водено от общностите местни развитие за програмния период 2021-2027 г. Съгласно чл. 31 от този Регламент, Държавите членки гарантират, че воденото от общностите местно развитие:
- е насочено към подрегионални райони;
- е водено от местни групи за действие, съставени от представители на публичните и частните местни социалноикономически интереси, в които вземането на решения не е контролирано от нито една от групите, представляващи конкретните заинтересовани страни;
- се осъществява чрез стратегии;
- подпомага изграждането на мрежи, достъпността, иновативните характеристики в местния контекст и по целесъобразност сътрудничеството с други лица, действащи на териториално равнище.
Стратегиите за ВОМР са предмет на член 32, а Местните инициативни групи (Местни групи за действие) на член 33 на Регламент (ЕС) 2021/1060.
Съгласно одобреното от Европейската Комисия Споразумение за партньорство на Република България за периода 2021-2027 г., планираните регионални инвестиции ще бъдат реализирани чрез прилагането на подхода за интегрирани териториални инвестиции и/или инструмента за Водено от общността местно развитие и ще обхващат цялата територия на страната.
За населени места, на чиято територия се прилага подходът ВОМР и които получават подкрепа по Програмата за развитие на регионите 2021 – 2027 г., се прилага демаркация на инвестициите. За програмния период 2021 – 2027 г., водещият фонд за прилагането на подхода ВОМР е ЕЗФРСР. Със средства от ЕСФ+ и ЕФРР ще се финансира изпълнението на операции, избрани в рамките на местните стратегии за развитие. 10% от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (ЕЗФРСР) ще бъдат заделени за прилагането на подхода ВОМР. Средствата от ЕСФ+ и ЕФРР за прилагането на подхода ВОМР ще са в размер на 2% от разпределените средства по програмите „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Развитие на човешките ресурси“, „Образование“ и „Околна среда“. Подходът ВОМР ще се изпълнява отдолу нагоре чрез местни инициативни групи, така че местните общини формулират, избират и утвърждават приоритетите и стратегиите за интегрирано развитие на териториите и общностите, както и финансирането от един или няколко от ЕСИ фондовете и тази оценка ще определя нуждите и потенциала на съответната територия.
За успешното прилагане на подхода е създаден Управляващ орган на Стратегическия план за развитие на селските райони в Министерството на земеделието, храните и горите. Създадена е дирекция „ВОМР“ в Управляващия орган на Стратегическия план за развитие на селските райони. Прилагането на подхода ВОМР ще се осъществява по правилата на ЕЗФРСР.